ostadsalam ostadsalam .

ostadsalam

گلباران مقبره شهريار شيرين سخن در روز ملي شعر و ادب

به گزارش ايرنا، مقبره الشعراي تبريز كه بر اساس اسناد و مدارك تاريخي، مدفن 400 تن از شاعران و عارفان نامي و گمنام ايران زمين از جمله 'شهريار ملك سخن' در طول حدود يك هزار سال اخير است، امروز سفره فرهنگي-معنوي اش را براي ميزباني از ميهمانان محمد حسين بهجت تبريزي، ملقب به 'استاد شهريار' گشوده بود
مقبره استاد شهريار در زيرزمين مجموعه فرهنگي تفريحي 'مقبره الشعرا' همزمان با پنهان شدن تدريجي خورشيد عالمتاب در پشت ارتفاعات سر به آسمان ساييده 'ميشو' در غرب تبريز، ميزبان قافله دوستداران فرهنگ و ادب ايران زمين بر بالين 'استاد شهريار' بود كه در سالروز مرگ وي كه به حق 'روز ملي شعر و ادب' نامگذاري شده است، براي گلباران مزار استاد در اين محل گرد آمده بودند
شاعران بر دو گونه اند، بعضي بدليل سرودن شعرهاي عامه پسند و احياي آداب و رسوم محلي و فولكور مردمان منطقه اي در نزد مردم محبوب اند و برخي ديگر نيز به دليل سرودن شعرهايي كلاسيك و در قالب و قوافي مطرح شعري نزد خواص محبوب و مقبول اند، اما شهريار شعر و ادب 'محمدحسين بهجت تبريزي' به دليل تسلط در هر حوزه شعري مقبوليت و محبوبيتي صد چندان نزد هر دو گروه دارد.
امروز دوستداران اش براي گلباران مزارش در مقبره الشعرا گرد آمدند و جالب توجه تر از اجراي مراسم، هارموني ناموزون حضار است؛ چه پيرمردي كمر خميده و هم عصر شهريار، شاعراني تجربه اندوخته در مكتب شعري شهريار و نونهالاني كه حتي به هنگام مرگ شهريار نيز به دنيا نيامده بودند، گل به دست و زمزمه حيدربابا بر لب دور تا دور مزار را گلباران كردند.
اگر حضور شاعراني انبوه در اين مراسم امري معمول و معهود است؛ چرا كه شاعرانگي را با ذكر و ورد شعرهاي روح افزاي حافظ زمان، شهريار ملك سخن آموخته اند، اما حضور هنرمنداني از نوازندگان و خوشنويسان در مقبره شهريار و كتابت شعرهاي شهريار به خط زيباي ثلث، نستعليق و شكسته مراسم را تا حد شان والاي اين شاعر مردمي آراسته بود.
شهـرت شعري شهـريار چنان است كه تمام كشورهاي فارسي زبان و ترك زبان و هـر جا كه ترجـمه يك قـطعـه او رفته باشد، هـنر او را مي سـتايـند
منظومه 'حيدر بابايه سلام' كه در سال 1330 شمسي منتشر شد، از لحظه نشر مورد استقبال محافل ادبي داخلي و خارجي گرفت
'حـيـدر بابا' نـه تـنـهـا تا كوره ده هاي آذربايجان، بلكه به تركـيه و قـفـقاز هـم رفـت و در تركـيه و جـمهـوري آذربايجان چـنـدين بار چاپ شد
اين منظومه از آثار جاويدان شهريار و نخستين شعري است كه وي به زبان مادري خود سروده است
منظومه حيدربابا تجلي شور و خروش جوشيده از عشق شهريار به مردم آذربايجان است، اين منظومه از جمله بهترين آثار ادبي در زبان تركي است و در اكثر دانشگاه هاي جهان از جمله دانشگاه كلمبيا در آمريكا مورد بحث رساله دكترا قرار گرفته و برخي از موسيقيدانان مطرح جهان همانند هاژاك، آهنگساز معروف ارمنستان، آهنگ جالبي بر آن ساخته است.
از سوي ديگر ديوان اشعار فارسي شهريار ملك سخن نيز كه كارنامه قطوري از افزون بر 70 سال فارسي سرايي شاعر بزرگ ايران زمين است، بارها و خارج از شمارش تجديد چاپ شده است تا دوستداران شعر و ادب در فلات ايران از چكامه هاي حافظ زمان در هر دو زبان 'فارسي شكر' و 'تركي هنر' بهره ها گيرند و لذت ها برند.
ديوان فارسي استاد شهريار، يادآور خاطراتي از هفت دهه دوستي، همنشيني و هماوردي وي با بزرگان عرصه ادب فارسي همچون ملك الشعراي بهار، نيما يوشيج، هوشنگ ابتهاج و اسامي پرشمار ديگري است و هر يك از شعرهاي اين ديوان، گوشه اي از تاريخ ادبيات كشورمان را در اين بازه زماني در سينه مكتوم مي دارد

** شهريار شاعر صاحب مكتب 
شهريار شناس تبريزي، استاد شهريار را يكي از پرچمداران شعر و ادبيات معاصر از مشروطه به اين سو مي داند و مي گويد: هر شاعري صاحب مكتب نيست ولي شهريار هم در شعر فارسي و هم در شعر تركي صاحب مكتب است.
ابوالفضل عليمحمدي نامگذاري 27 شهريور ماه به نام روز شعر و ادب را برازنده شهريار مي داند و اضافه مي كند: شهريار به راستي حافظ زمان است و در شعر صاحب مكتبي است كه پيرو زياد دارد.

** تشكيل ستاد ملي بزرگداشت استاد شهريار
مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي نيز فقدان استاد شهريار را ضايعه عظيمي در اقليم فرهنگ و ادب و عرصه شعر و شاعري ايران زمين توصيف مي كند و مي گويد: تسلي بخش دل همه، نامگذاري به حق اين روز بنام روز شعر و ادب فارسي است.
محمد محمدپور با بيان اينكه اين روز مي تواند زمينه تكريم و گسترش وفاق ملي در جامعه باشد، خواستار تشكيل ستاد ملي بزرگداشت استاد شهريار و روز ملي شعر و ادب فارسي است.
وي با اشاره به اينكه تبريز در سده هاي مختلف مهد شعر و ادب و خاستگاه بسياري از تحولات شگرف ادبي، اجتماعي و سياسي بود، خاطرنشان مي كند: وظيفه ما تجليل از مفاخر و مشاهير خودمان است.
مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي اضافه مي كند: در مواجهه با دنياي خاص امروز كه ارتباطات با شتاب خيره كننده اي در جريان است، با تكريم از بزرگان فرهنگ و ادب و انديشه مي توان جلوي گسست فرهنگي را گرفت.
محمدپور با بيان اينكه براي مقابله با تهاجم فرهنگي نياز به معرفي و تكريم بزرگان مان داريم، اظهار مي كند: ما بايد در جهان امروز و در برابر فرهنگ هاي مختلف با قوت و با اتكا به داشته هايمان سرافرازانه بايستيم
روز بيست و هفتم شهريور ماه، سالروز درگذشت محمد حسين بهجت تبريزي متخلص به شهريار با تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي روز ملي شعر و ادب ناميده شده است
از جمله دلايل انتخاب اين روز اين بود كه شهريار هم از نظر توانايي ادبي، در عرصه هاي مختلف شعر طبع آزمايي كرد و هم با مردم مي زيست و در كنار پاسداري از سنت هاي ادبي ايران زمين، سروده هاي عامه پسندي داشت.
در نهايت تسلط استاد شهريار به زبان و ادب فارسي و تركي او را از همعصران خويش متمايز كرد و موجب شد كه وي به نماد زبان و ادب ايران زمين تبديل شود.
27 شهريور سالروز درگذشت محمد حسين بهجت تبريزي معروف به شهريار به عنوان روز شعر و ادب فارسي نام گذاري شده است.
اين شاعر شيرين سخن در سال 1285 در تبريز چشم به جهان گشود و در سال 1367 چشم از جهان بست و در مقبره الشعراي تبريز آرام گرفت.
شهريار در سرودن انواع گونه‌هاي شعر فارسي مانند قصيده، مثنوي، غزل، قطعه، رباعي و شعر نيمايي تبحر داشت اما بيشتر از ديگر گونه‌ها در غزل شهره بود و از جمله غزل‌هاي معروف او مي‌توان به 'علي اي هماي رحمت' و 'آمدي جانم به قربانت' اشاره كرد
گزارش: نعمت مرادپور**انتشار: عزيزي راد

منبع : http://www.irna.ir/fa/News/82669282

استاد سلام مرجع تخصصي برگزار كننده دوره هاي آموزشي در زمينه هاي تدريس خصوصي,تدريس خصوصي ادبيان فارسي,تدريس خصوصي زبان انگليسي,تدريس خصوصي زبان آلماني,تدريس خصوصي زبان فرانسه و ... برگزار كننده كلاس آنلاين روز ملي شعر و ادب پارسي را به همه دوستداران ادبيات تبريك عرض مينمايد.


برچسب: تدريس خصوصي، تدريس خصوصي ادبيات فارسي، تدريس خصوصي زبان انگليسي، تدريس خصوصي زبان آلماني، تدريس خصوصي زبان فرانسه، كلاس آنلاين،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ساعت: ۱۰:۴۰:۴۳ توسط:ostadsalam موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :