ostadsalam ostadsalam .

ostadsalam

اين مقاله را فقط معلمها و قبل از شروع سال تحصيلي بخوانند!....

نكات مهم در افزايش انگيزه دانش آموزان

 

انگيزه حالات دروني فرد است كه موجب تداوم رفتار وي تا رسيدن به هدف مي شود.  به همين دليل علاوه بر اينكه انگيزه وسيله اي براي پيشرفت تحصيلي در نظر گرفته مي شود، گاهي از آن به عنوان هدف نيز نام مي بريم، زيرا با افزايش انگيزه، پيشرفت تحصيلي نيز ايجاد مي شود.

با وجود اينكه معلمان در تغيير هوش و استعداد تحصيلي دانش آموزان نقش چنداني ندارند، ولي مي توانند در بالا بردن انگيزه آنها مفيد واقع شوند. اين مقاله تلاش مي كند تا روشها ي مناسبي را در اختيار معلمان و مربيان قرار دهد.

اين نكات گرچه به ظاهر تكراري و كم اهميت هستند، اما مرور و تكرار اين سيزده مورد مي تواند يادآور نكات ريز و قابل توجهي باشد.

 

 1. سعي كنيم در دانش آموزان خود، احساس موفقيت را ايجاد كنيم. حس موفقيت اوليه اعتماد به نفس آنها را افزايش مي دهد.
 2. براي موفقيت دانش آموزان پاداش در نظر بگيريم. آنها را با خودشان مقايسه كنيم و منتظر نباشيم تا بعد از يك افت و خيز محسوس، موفقيتشان را تحسين كنيم. مثلا بعد از دومين امتحان كلاسي درس فيزيك، وضعيت دانش آموز را در دو امتحان با هم مقايسه كنيم و حتي در صورت پيشرفت جزئي، اين مورد را با او در ميان بگذاريم.
 3. سعي كنيم نسبت به حساسيت هاي عاطفي آنان آشنا باشيم و براي كاهش اين حساسيت ها راهكارهاي موثري بيابيم.
 4. از عواملي كه سبب كاهش علاقه به يادگيري مي شود، مثل سختگيري هاي شديد، تبعيض و قضاوت منفي دوري كنيم.
 5. بلافاصله پس از آزمونهاي كلاسي دانش آموز را از نتيجه كار، آگاه كنيم و خودش را در تصحيح اشتباهاتش دخالت بدهيم.
 6. در طول تدريس اهداف آموزشي مورد انتظار را به او گوشزد كنيم تا دانش آموز بداند در طول درس بايد به دنبال چه چيزي باشد.به طور مثال فرض كنيد در ابتداي كلاس تدريس خصوصي رياضي، موضوعاتي كه در طول كلاس با آنها سر و كار داريم را تيتر وار بنويسيم.
 7. از دانش آموز بخواهيم مطالبي را كه در كلاس آموخته به دوستانش آموزش بدهد. در اين صورت احساس كفايت را در او ايجاد خواهيم كرد. مي توانيم يك كلاس تدريس خصوصي زبان انگليسي فرضي در كلاس مدرسه داشته باشيم كه دانش آموزان در اين كلاس مجازي و با مديريت شما به يكديگر زبان انگليسي بياموزند.

8.

 1. از بروز رقابتهاي ناسالم در كلاس درس خودداري كنيم و به ياد داشته باشيم كه تشويق كلامي در كلاس و بصورت انفرادي بسيار حائز اهميت است.
 2. شيوه هاي تدريس را از سنتي به شيوه هاي روز تغيير دهيم و از تكنولوژي روز استفاده كنيم تا حواس پنجگانه دانش آموز را به كار گيريم. مي توانيم براي رفع اشكال درسي دانش آموزان به آنها كلاسهاي تدريس خصوصي آن لاين را پيشنهاد بدهيم.
 3. زمان يادگيري بايد در حد توان دانش آموز ما باشد. براي تجديد قوا و مناسب با شرايط سني دانش آموزان اقدامات لازم براي استراحت و تفريح آنها را مهيا كنيم. به طور مثال كلاس تدريس خصوصي حسابان از دو بخش يك ساعت و نيم تشكيل مي شود. تا دانش آموزان در فاصله بيست دقيقه بين دو كلاس كمي استراحت كنند. اين زمان براي كلاس تدريس خصوصي زبان انگليسي تا پنج دقيقه كاهش مي يابد.
 4. تمام مطالب دشوار را يكجا و در يك جلسه آموزش ندهيم و مطالب را به ترتيب از ساده به دشوار مطرح كنيم.
 5. تاكيد بر نمره سبب افزايش اضطراب دانش آموزان و مانع از توجه كامل به درس خواهد شد.

 

 استاد سلام مجري برگزاري كلاسهاي تدريس خصوصي آن لاين،استفاده از راهكارهاي تقويت انگيزه در دانش آموزان را به معلمان توانا و فهيم پيشنهاد مي كند.

استاد سلام منبع تدريس خصوصي رياضيبرچسب: تدريس خصوصي زبان،  تدريس خصوصي زبان انگليسي،  تدريس خصوصي انگليسي،  تدريس خصوصي زبان فرانسه،  تدريس خصوصي زبان آلماني،  تدريس خصوصي فيزيك،   تدريس خصوصي شيمي،   تدريس خصوصي زيست،  تدريس خصوصي عربي،  تدريس خصوصي حسابان،  تدريس خصوصي معادلات ديفرانسيل،  تدريس خصوصي رياضي،  تدريس خصوصي رياضي دوازدهم،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۰۷:۴۰:۳۶ توسط:ostadsalam موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :